×

Nausznice złote

Popularne w ostatnim czasie nausznice to forma kolczyków, które stanowią oryginalną, stylową i ekstrawagancką biżuterię, a przy tym nie wymagają przekłuwania uszu. Wbrew pozorom modne, wymyślne i na pierwszy rzut oka innowacyjne nausznice z łańcuszkiem są znane od tysięcy lat, a ich obecny kształt to efekt inspiracji starożytną biżuterią.

Kolczyk nausznica od starożytności do XXI wieku

Nausznice-kolczyki znane również pod nazwą „ear cuffs”, są jednym z ciekawszych trendów ostatnich lat, jednak mimo oryginalnego wyglądu nie są wymysłem współczesnych projektantów. Moda na nausznice-kolczyki zaciskane na płatku ucha, to kolejny trend, który ma swoje korzenie w czasach starożytnych i wielokrotnie powracał niczym bumerang. Pierwsze tego typu ozdoby uszu istniały już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Nausznica złota była popularną biżuterią w starożytności i noszono ją w różnych kulturach na całym świecie. Nausznice traktowano wówczas nie tylko jako stylową ozdobę, ale sposób na podkreślenie stanu cywilnego, wieku czy pozycji i bogactwa. Już w tamtych czasach były to najczęściej nausznice złote oraz wykonywane z innych metali szlachetnych i ozdabiane kamieniami oraz perłami.

W czasach nowożytnych szczyt popularności nausznic przypada na połowę XX wieku. W okresie międzywojennym, szczególnie w wyższych sferach, potrzeba podkreślania statusu drogocenną biżuterią i jak największą ilością ozdób była wyjątkowo silna. W efekcie na początku lat 20. popularność zyskała biżuteria o nazwie „kaffa”, czyli efektowne ozdoby zakładane na uszy i zdobiące włosy, a nawet fragment skroni i karku. Bardzo szybko na ich wzór powstały unikatowe na tamte czasy, nausznice Kolczyki były wysadzane drogocennymi kamieniami i otrzymały nazwie „earrite”. Twórcą tej wyjątkowej biżuterii był Marcel Boucher - francuski jubiler, który po przybyciu do Nowego Jorku uczył się fachu pod okiem samego Pierre'a Cartiera, ikony branży jubilerskiej i twórcy kultowej marki biżuterii. W latach 50. innowacyjna forma kolczyków miała już ogromne grono wielbicieli, co sprawiło, że autor projektu opatentował swoje dzieło.

Jak to w modzie bywa, Fascynacja okazałą i bogato zdobioną biżuterią dość szybko osłabła, jednak po krótkim czasie zapomnienia nausznica złota powróciła do łask. Stalo się to w latach 90., w czasach popularności muzyki punkowej, więc nietrudno się domyślić, jaki kształt miały ówczesne nausznice. Współczesne nausznice złote w wariantach pojawiły się już w XXI wieku, po raz pierwszy zaobserwowano je na wybiegach podczas pokazów w ramach nowojorskiego tygodnia mody. Od tamtej chwili ich popularność zaczęła rosnąć i nie mija do dziś, zmieniają się jedynie rozmiary i kształty kolczyków. W niedługim czasie nausznice pojawiły się w ofertach największych marek oraz światowych projektantów i bardzo szybko pokochały je gwiazdy.

Nausznice-kolczyki z charakterem

Nausznice są świetną alternatywą dla klasycznych kolczyków, dzięki temu ich oferta z roku na rok jest coraz bogatsza. W pierwszej chwili kolczyk nausznica może sprawiać wrażenie niezbyt wygodnej ozdoby, ale odpowiednio dobrany model potrafi idealnie dopasować się do kształtu ucha. Co ciekawe, kolczyk nausznica może być noszony bez konieczności przekłuwania uszu. Nausznice, w przeciwieństwie do tradycyjnych kolczyków, nie potrzebują zapięcia, nakłada się je na krawędź ucha, zaciskając kolczyk na małżowinie. Z pomocą tej nietuzinkowej biżuterii można w bardzo łatwy sposób, nadać oryginalnego wyglądu nawet najprostszej kreacji.

Kolczyk nausznica w najprostszej formie może być noszony zarówno na płatku ucha, jak i w jego górnej części, z kolei nausznice z łańcuszkiem są przeznaczone do zaczepienia w dwóch miejscach, w tej formie będą zdobić całe ucho i przyciągać wzrok. Dzięki temu, że nausznica złota jest przeznaczona do zakładania w górnej części ucha, jest wyjątkowo wygodna podczas noszenia i bez względu na rozmiar nie powoduje dyskomfortu związanego z ciągnięciem płatka ucha.

Najprostszą formą tego typu biżuterii jest minimalistyczna nausznica złota w kształcie gładkiego krążka bez dodatkowych zdobień. W przypadku bardziej wyszukanych i odważnych modeli nausznice złote mogą mieć fantazyjne wzory i dodatki cyrkonii lub kamieni szlachetnych, popularne są też nausznice z łańcuszkiem, które łączą nausznice i klasyczne kolczyki. Bez względu na kształt i rozmiar nausznice można nosić pojedynczo, ozdabiając kolczykiem tylko jedno ucho, lub zakładać jako komplet, a nawet łączyć ze sobą kilka kolczyków i w każdej z tych opcji staną się ozdobą dodającą charakteru stylizacji. Misternie zdobione nausznice złote lub okazałe nausznice z łańcuszkiem zawsze będą grały pierwsze skrzypce i nie potrzebują żądnej dodatkowej biżuterii.

Z elegancką kartą podarunkową

nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.

Więcej o karcie

Czajkowska.pl
Czajkowska.pl
x