Sygnet męski
Sygnety męskie złote to popularny rodzaj biżuterii noszonej przez panów, którzy chcą się wyróżnić z tłumu i podkreślić swój status. Mogą być zarówno niewielkie i nierzucające się w oczy, jak i bogato zdobione ornamentacją, wytłoczonym godłem lub innymi ozdobami. W naszej ofercie znajdziesz złote sygnety przeznaczone dla prawdziwych koneserów.
Dlaczego złote sygnety?
Złoto jest kruszcem, który towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Od samego początku wzbudzało pożądanie, a piękny i głęboki złoty kolor był utożsamiany z bogactwem, elegancją i siłą. Sygnet męski to uniwersalny prezent, który spodoba się każdemu mężczyźnie przywiązującemu wagę do wyglądu. Sygnety stanowią doskonałe uzupełnienie wizerunku tak samo jak zegarek, spinki do mankietów lub spinka do krawata. Mogą być noszone pojedynczo lub po kilka sztuk w zależności od tego jaki efekt chce podkreślić noszący.
Złoto jest ponadczasowym kruszcem, który prezentuje się pięknie bez względu na wiek, stan społeczny lub cechy fizyczne jak kolor włosów, barwa oczu, kształt twarzy. Złoty sygnet męski bardzo łatwo dopasować do pozostałych elementów wyposażenia.
Jak nosić sygnet męski?
Męski sygnet złoty może być wykorzystywany jako rodowa ozdoba z herbem lub jako element garderoby. Historycznie był używany do pieczętowania i uwierzytelniania listów. Wykorzystywali go możnowładcy, szlachcice, ale także duchowni znajdujący się wysoko w hierarchii. Papieże od XIII wieku noszą na palcu sygnet określany jako pierścień rybaka.
Dziś sygnet męski złoty pełni przede wszystkim funkcję modnego dodatku, który może odzwierciedlać przekonania polityczne, wyznanie religijne lub wielopokoleniową historię rodziny. Często bywa też po prostu zwykłym dodatkiem.
Dawno temu, kiedy sygnety męskie miały realne znaczenie noszono je na palcu serdecznym lewej dłoni (lub prawej dłoni w przypadku duchownych). Jedynie w przypadku tradycji angielskiej pierścień noszono na małym palcu. Obecnie nie stosuje się już tak surowych zasad jeśli chodzi o noszenie biżuterii. Osoby, które chcą podkreślić określony walor swojej osobowości świadomie mogą pamiętać, że noszenie sygnetu na serdecznym palcu oznacza ugruntowaną osobowość i pewność siebie, na środkowym – równowagę, a na wskazującym – poczucie władzy.
Jak wybrać złoty sygnet męski?
Wybierając sygnety męskie warto pamiętać o podstawowej regule, która zakłada, aby nie mieszać ze sobą różnego rodzaju kruszców. Sygnet złoty powinien komponować się ze spinkami lub naszyjnikiem tego samego koloru. Unikaj nakładania ozdób ze złota, srebra i platyny jednocześnie. Takie połączenie może wydawać się efektowne, ale w rzeczywistości wprowadza zamęt i cha, zamiast porządku w wizerunku.
Wybierając złoty sygnet męski można kierować się podobnymi zasadami jak w przypadku pierścionków u kobiet. Unikaj przymierzania sygnetu z samego rana. Lepiej robić to po południu, kiedy dłonie są już zmęczone i lekko puchną. Wtedy wybrany rozmiar będzie pasował najlepiej.
Pamiętaj, że sygnet nie może być zbyt mały, ponieważ będzie upijał. Z kolei obrączka o zbyt dużym obwodzie może się zsuwać i konieczne będzie jej zwężenie.
W salonach jubilerskich znajdziesz różnego rodzaju sygnety – od niewielkich i drobnych opasek na palec po duże i ozdobne pierścienie. Warto wybrać taki sygnet, który odpowiada wyglądowi noszącego. Jeśli jesteś wysoki i postawny lepiej zdecydować się na szeroką i bogato zdobioną ozdobę. Z kolei osoby o szczupłej, drobnej posturze zyskają jeśli kupią sygnet wąski bez dodatkowych ozdób, które mogą sprawić, że będzie on wydawał się zbyt ciężki.
Złote sygnety męski – 585, 750, a może jeszcze inna próba?
Wybierając sygnet męski warto zwrócić uwagę na jego próbę. To ilość złota, która faktycznie znajduje się w biżuterii. Możesz spotkać się ze złotem w kilku różnych próbach, od 333 do 999, ale do wyrobu biżuterii są przede wszystkim używane trzy spośród nich:
- 333 (33,3%);
- 585 (58,5%);
- 750 (75%).
Im niższa próba tym wyrób jubilerski ma niższą wartość, łatwiej traci swoją naturalną barwę, choć jest też mniej podatny na uszkodzenia. Im złota jest więcej, tym metal staje się bardziej plastyczny i wizualnie ładniejszy, ale też łatwiej go porysować. W praktyce najczęściej spotkasz złote sygnety o próbie 585. To typowy standard. Wyższą próbą oznaczane są produkty przeznaczone do noszenia na wyjątkowe okazje. Z kolei niższa charakteryzuje biżuterię poślednią, dobrą do noszenia na co dzień.
Z elegancką kartą podarunkową
nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.