×

Czy 14-karatowe złoto potrzebuje specjalnego traktowania?

Czy 14-karatowe złoto potrzebuje specjalnego traktowania?

CZY ZŁOTO 14-KARATOWE WYMAGA SZCZEGÓLNEGO TRAKTOWANIA?

Gwarancją ładnej i zadbanej biżuterii jest kwestia znajomości prostych zasad dotyczących pielęgnacji i wdrożenia właściwych nawyków. Dowiedz się jak zatrzymać jej blask na dłużej, czego unikać i na co warto zwrócić szczególną uwagę. Przeczytaj o najczęstszych błędach w pielęgnacji:

SEN

"Nie chce mi się", "Nie mam czasu", "Tylko dziś" - powtarzamy często i zasypiamy w biżuterii. Pamiętaj, by zdejmowować biżuterię do snu. Podczas, gdy leżymy czy śpimy, nasza biżuteria może ulec uszkodzeniom mechanicznym, delikatniejsze elementy mogą zgnieść się i odkształcić. Mogą pojawić się porysowania, załamania splotu łańcuszków, pogięcia delikatnych elementów.

PRACE DOMOWE

Podobna zasada dotyczy ściągania biżuterii do wszystkich prac domowych. Podczas sprzątania czy zmywania naczyń nasza biżuteria może się porysować. 

KOSMETYKI

Wiele substancji chemicznych może osłabiać blask naszej biżuterii. Aby uniknąć tych zmian, ubieraj biżuterię na czystą skórę. Dodatkowo unikaj pryskania na dodatki lakierem do włosów, czy perfumami. Jeżeli chcesz użyć kremu lub balsamu, najpierw ściągnij bransoletki i pierścionki. Wielokrotna ekspozycja na chemikalia zawarte w tych kosmetykach, mogą powodować zmianę koloru lub inne uszkodzenia. Biżuterię powinno się zakładać na samym końcu ubierania się. W ten sposób zmniejszasz szansę zahaczenia swoim ulubionym dodatkiem o ubrania. 

Łatwo jest tak uniknąć zerwania lub zaplątania się elementów biżuterii. Ściąganie biżuterii również powinno być codziennym rytuałem. Poleca się spanie bez biżuterii, aby nie narażać jej na działanie potu, uszkodzenia mechaniczne i zgubienie. Codziennie przed snem ściągnij akcesoria i przetrzyj je miękką szmatką z irchy. Dzięki temu zapewnisz swojej biżuterii długotrwały, świetny wygląd.

ĆWICZENIA FIZYCZNE

Pamiętajmy, żeby ściągać biżuterię podczas wykonywania wszelkiego rodzaju ćwiczeń, jeżeli zamierzamy wybrać się na siłownię, basen czy jogging. Biżuteria zazwyczaj jest bardzo delikatna i łatwo może ulec zerwaniu. Poza tym, nie lubi kontaktu z potem, który może doprowadzić do zabrudzeń, zmian koloru naszych naszyjników czy bransoletek.

PRZECHOWYWANIE

Najczęstszym naszym błędem jest niewłaściwe przechowywanie biżuterii. Wrzucona luzem, razem z innymi przedmiotami lub inną biżuterią, szybko może ulec zarysowaniom i uszkodzeniom. Dlatego biżuterię należy przechowywać w szkatułce, osobno, w specjalnych szczelnych strunowych woreczkach lub zawiniętą w miękkie kawałki materiałów. Idealny sposób przechowywania biżuterii to specjalna szkatułka, miękko wyściełana i podzielona na małe przegródki, aby biżuteria się ze sobą nie stykała. Idealne warunki przechowywania to suche powietrze, temperatura pokojowa i ciemność. Sprzyjają one zwłaszcza kamieniom szlachetnym. 

WILGOĆ

Nie trzymaj biżuterii w wilgotnych miejscach takich jak łazienka. Wysoka wilgotność oraz opary detergentów mogą mieć zgubny wpływ na Twoje kosztowności. Warto też trzymać biżuterię w zamkniętych szkatułkach, aby uniknąć negatywnego wpływu światła.

CZYSZCZENIE

W przypadku wielu osadów, np. tłustych, do czyszczenia złota wystarczy Ci zwykłe mydło w płynie. Roztwór wody z mydłem jest niegroźny dla szlachetnego stopu, dlatego możesz zostawić w nim biżuterię nawet na kilka godzin.

Czajkowska.pl
x