Złoty krzyżyk
Złoty krzyżyk to jedna z najpopularniejszych rodzajów zawieszek, jakie montuje się na łańcuszkach. Często bywa, choć wcale nie musi, być kojarzony w wiarą chrześcijańską. W naszej ofercie znajdziesz subtelny złoty krzyżyk damski, jak i większych rozmiarów krzyżyk męski, który będzie przyciągał wzrok. Czym kierować się przy wyborze takiej ozdoby i o czym warto pamiętać?
Krzyżyk złoty. Symbolika i znaczenie.
Krzyż to motyw, który powszechnie kojarzony jest z wiarą chrześcijańską, choć występował już znacznie wcześniej. Krzyżyk złoty na szyi katolika to symbol miłości Boga do człowieka i odkupienia. Okazuje się jednak, że nie brakuje znalezisk archeologicznych, które sugerują utożsamianie krzyża z kultem słońca i ognia. Wiele znaczeń krzyża zostało zapożyczonych przez chrześcijaństwo, ale niestety nie wszystkie z nich da się obecnie zrekonstruować.
Krzyżyk złoty może występować w wielu odmianach. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest krzyż grecki. Jego ramiona skrzyżowane są pod kątem prostym, ale mają równą długość. Symbolizuje on wszechobecne działanie Boga. Niekiedy krzyż grecki wpisywano w okrąg, co miało oznaczać słońce oraz cykliczną zmianę pór roku i przyrody. Co ciekawe krzyż grecki można znaleźć na flagach kilku krajów, a także w godle Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Jego warianty to krzyż maltański oraz jerozolimski.
Najbardziej typowy złoty krzyżyk męski to tzw. krzyż łaciński, czyli krucyfiks (od łacińskiego określenia oznaczającego przybicie do krzyża). Powszechnie jest on kojarzony z męką Chrystusa i rzeczywiście krzyż o nierównych ramionach (pionowym dłuższym, poziomy krótszym) był wykorzystywany jako forma kary śmierci.
Krzyżyk złoty łaciński z ukrzyżowanym Chrystusem obrazuje wizję, która rozpowszechniła się jeszcze we wczesnym średniowieczu i przetrwała do dzisiaj. Odmianami krzyża łacińskiego jest krzyż lotaryński oraz tzw. karawaka, która miała odstraszać zarazy i choroby.
Symbolika krzyża to bardzo rozbudowane zagadnienie. W sklepach jubilerskich można spotkać złoty krzyżyk męski odwrócony (zgodnie z doktryną chrześcijańską kojarzony z pokorą i pokutą, nie zaś jak się powszechnie uważa, z satanizmem), krzyż tau, krzyż egipski (tzw. ansata), swastyka (rozumiany przez braminów jako symbol szczęścia) i wiele innych ozdób.
Na jakie okazje wybierać złoty krzyżyk?
Złoty krzyżyk to doskonały prezent na wiele okazji, choć warto pamiętać o jego znaczeniu i głębokim uwarunkowaniu kulturowym tej ozdoby. Typowy złoty krzyżyk łaciński sprawdzi się jako podarunek z okazji chrztu świętego, pierwszej komunii świętej, wstąpienia w szeregi duchowieństwa. Z kolei złoty krzyżyk ansata lub tau są kojarzone z konkretnymi wartościami, przekonaniami i światopoglądem. Z tego też względu są chętnie wybierane jako forma ekspresji, historii do opowiedzenia i autorefleksji.
Kupując złoty krzyżyk męski należy dopasować nie tylko rozmiar samej ozdoby, ale również wymiar łańcuszka (rzadziej można spotkać się ze zwyczajem noszenia zawieszki w kształcie krzyża na bransolecie).
Im większa jest sama ozdoba, tym bardziej masywny powinien być sam łańcuszek. Do męskich ozdób zwykle wybiera się wyraźnie zarysowaną pancerkę lub splot bizantyjski. Kobiety zwykle decydują się na bardziej subtelną biżuterię – drobne, złote łańcuszki i równie niewielkie ozdoby. Warto pamiętać, że cała noszona biżuteria powinna być wykonana z jednego rodzaju metalu. Mieszanie złota ze srebrem i platyną może brzmieć kusząco, ale w rzeczywistości wprowadza zamieszanie w kreacji wizerunku i sprawia, że staje się on niekonsekwentny.
Typowym męskim rozmiarem łańcuszka jest 50 lub 55 cm. Taka ozdoba jest uniwersalna, lekko widoczna i pozwala zawiesić krzyżyk pod szyją, ale bez niepotrzebnego dyskomfortu. Dłuższe ozdoby mogą być noszone zarówno na, jak i pod odzieniem i najczęściej wybiera się je w celu przyciągnięcia uwagi otoczenia. Łańcuszki o długości mniejszej niż 50 cm zwykle są ciaśniejsze i nosi się je na wierzchu.
Krzyżyk złoty – jak o niego dbać?
Krzyżyki wykonane ze złota o próbie 585 są piękne i wyróżniają się wśród innej biżuterii. Wymagają jednak regularnej pielęgnacji, która pomoże utrzymać ich blask i wyjątkowy wygląd. Lekkie zabrudzenia najlepiej usuwać prostymi metodami. W tym celu wykorzystaj ciepłą (nie gorącą!) wodę oraz niewielką ilość płynu do mycia naczyń lub mydła. Do czyszczenia biżuterii najlepiej wykorzystać miękką szmatkę lub szczoteczkę z delikatnym włosiem. Nigdy nie używaj sztywnych szczotek, a tym bardziej tych o metalowym włosiu. Mogą one zarysować delikatną, metalową powierzchnię i konieczne okaże się szlifowanie powierzchni krzyżyka lub medalika.
Dopiero kiedy klasyczne metody nie wystarczają warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty dostępne w salonach jubilerskich. Pomogą one usuną nawet najcięższe zabrudzenia i sprawią, że ozdoba będzie wyglądała jak nowa.
W naszym salonie znajdziesz złote krzyżyki różnego typu i w różnych rozmiarach. W razie wątpliwości pomożemy Ci dobrać nie tylko zawieszkę, ale również łańcuszek na którym ją umieścisz.
Z elegancką kartą podarunkową
nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.