Złote obrączki ślubne
Obrączki ślubne
Obrączki-złote krążki zakładane sobie przez nowożeńców na palce, są znane już od starożytności a związana z nimi tradycja jest kultywowana w wielu zakątkach świata. Wygląd ślubnych obrączek zmieniał się na przestrzeni wieków, jednak wciąż mają one ważne znaczenie i towarzyszy im ta sama, wyjątkowa symbolika.
Złote obrączki – geneza powstania najważniejszego symbolu małżeństwa
Tradycja wymieniania się obrączkami przez małżonków w dniu ślubu sięga czasów starożytnych. Już wtedy obrączki ślubne były nie tylko symbolem zawarcia związku małżeńskiego, ale też formą przypieczętowania uczucia i jednocześnie wzajemną obietnicą stałości uczuć oraz wierności. Od tamtego czasu obrączka ślubna zdążyła przejść wiele transformacji, a początkowo ani trochę nie przypominała swojej obecnej formy. Na samym początku obrączki ślubne były wykonywane ze skóry lub kości, a nawet z niektórych roślin, dopiero z czasem nietrwałe materiały zostały zastąpione metalami. W tej postaci były stosowane między innymi w Egipcie, jednak wciąż znacznie różniły się od współczesnych obrączek – były bardziej masywne i przypominały kształtem pierścień niż dzisiejsze obrączki ślubne Złote obrączki, najbardziej przypominające te współczesne, po raz pierwszy pojawiły się na Bliskim Wschodzie, a dokładnie w Izraelu. Jako że były to wówczas tereny należące do Starożytnych Rzymian, to niemal od razu obrączki złote dotarły także do Europy i bardzo szybko zyskały popularność wśród Europejczyków.
Obrączki ślubne – złote symbole miłości i wierności
Z biegiem lat złote obrączki stały się jednym z najważniejszych elementów przysięgi małżeńskiej w wielu krajach na świecie, choć nie wszędzie małżonkowie noszą jednakowe obrączki ślubne. Dla przykładu, w Grecji ze złota wykonywane są wyłącznie obrączki męskie, natomiast obrączka damska zawsze jest srebrna dla podkreślenia uległości żony wobec męża, z kolei w Chinach obrączkę ślubną od zawsze nosi tylko kobieta. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w krajach muzułmańskich, gdzie złote obrączki są noszone już od momentu zaręczyn, a w dniu ślubu małżonkowie jedynie przekładają je na drugą dłoń. W Polsce od XVIII wieku obrączki złote są niezmiennie obowiązkowym elementem zaślubin. Obecnie obrączki ślubne nosi dwoje małżonków, lecz w okresie przedwojennym był to atrybut jedynie płci pięknej. Złota obrączka była w tamtych czasach prezentem, który Pan Młody wręczał swojej wybrance stając z nią na ślubnym kobiercu. Bez względu na region i panujące w nim zwyczaje obrączki ślubne złote od lat są na całym świecie wyjątkową pamiątką, która ma potwierdzać złożoną przysięgę oraz przypominać małżonkom o przyrzeczeniu zawartym w dniu ślubu. Jeszcze zanim złote obrączki ślubne stały się tradycją ślubów kościelnych, miały ważne znaczenie symboliczne. Okrąg, jako niekończąca się linia, symbolizował wieczną miłość, a otwór w obrączce był symbolem bramy do nowego etapu w życiu.
Ślubne obrączki – białe złoto czy żółte złoto?
Wybór obrączek jest dla przyszłych małżonków jedną z najważniejszych kwestii podczas przygotowań do ślubu. Dlaczego tak ważne jest, aby symbolem małżeństwa była akurat obrączka złota? Co jest w niej takiego wyjątkowego? Otóż zastosowanie złota do wyrobu obrączek od początku ich istnienia nie jest przypadkowe, głównie dlatego, że jest ono jednym z najdroższych i najtwardszych kruszców. Obrączki ślubne są wyjątkową biżuterią, która ma przetrwać wiele lat, a poza tym niosą bardzo ważne przesłanie, więc muszą być wyjątkowo wytrzymałe. Obrączka złota ma symbolizować trwałość związku, ale złoto to też gwarancja stabilności finansowej małżonków. Klasyczne obrączki ślubne wykonane z żółtego złota są ponadczasowym rozwiązaniem i mimo zmieniających się trendów wciąż potrafią urzec swoją prostotą oraz elegancją, jednak coraz częściej tradycyjne są zastępowane przez nowoczesne obrączki ślubne. Kompromisem, który stał się sposobem na połączenie wielowiekowej tradycji z nowoczesnością, jest w kwestiach wyboru obrączki białe złoto. Wciąż jest to drogocenny złoty kruszec, lecz wykonana z niego obrączka prezentuje się bardziej subtelnie, a do tego doskonale komponuje się z inną biżuterią i kamieniami szlachetnymi. Z kolei połączenie ze sobą białego i żółtego złota może sprawić, że ślubne obrączki staną się nie tylko symbolem zawarcia małżeństwa, ale też oryginalnym dodatkiem.
Obrączki ślubne nowoczesne: czym można zastąpić klasyczne złote obrączki?
Obrączki ślubne złote mogą być wykonane zarówno z żółtego, jak i białego złota i wcale nie muszą być proste i banalne. Na szczęście nie ma takiej zasady, które definiowałaby styl obrączek i nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć niepowtarzalną, spersonalizowaną biżuterię na ślub. Obecnie obrączki ślubne klasyczne i proste powoli odchodzą w zapomnienie i zastępują je nowoczesne obrączki oraz bardziej wyszukane wzory często wzbogacone dodatkowymi zdobieniami. Wybór jest z roku na rok coraz większy i coraz częściej złote obrączki przybierają fantazyjne formy niczym nie przypominające ich klasycznej wersji sprzed lat. Jedną z ciekawszych opcji wśród dostępnych obecnie modeli są obrączki z cyrkoniami lub innymi kamieniami szlachetnymi. W tym wariancie zazwyczaj to obrączka damska jest nimi ozdobiona - wersja męska natomiast ma ten sam wzór, ale jest pozbawiona kamieni. Obrączka z cyrkoniami to jednak nie jedyna wariacja na temat tradycyjnych obrączek. Alternatywą dla klasyki może być też złota obrączka ażurowa albo dwukolorowe obrączki ślubne wykonane z połączenia białego i żółtego złota. Oba metale, z których najczęściej wykonywane są tradycyjne ślubne obrączki – białe złoto oraz klasyczne żółte złoto, sprawdzają się równie dobrze. Każdy model obrączki ma też opcje modyfikacji wedle upodobań przyszłych małżonków. Można dopasować nie tylko rozmiar czy szerokość, jakie powinny mieć obrączki ślubne, ale nawet samodzielnie stworzyć kompozycję z dodatkiem ulubionych kamieni. W ten sposób można wybrać na materiał obrączki białe złoto oraz złoto żółte, a dodatkowo każda obrączka złota może być dowolnie ozdobiona cyrkoniami, oryginalnymi żłobieniami lub grawerem.
Obrączki złote – jak wybrać ich idealny rozmiar?
Obrączka – złota, tradycyjna ozdoba na palcu nowożeńców, musi być idealnie dopasowana, w końcu będzie noszona na dłoni przez wiele lat. Z tego powodu bardzo często obrączki złote są przygotowywane na zamówienie, dzięki temu przyszli małżonkowie mogą mieć pewność, że rozmiar będzie odpowiedni. W Polsce obrączki ślubne są noszone na serdecznym palcu prawej dłoni i właśnie ten palec powinien być mierzony przy ustalaniu rozmiaru złotej obrączki. Najlepszym sposobem jest dobranie rozmiaru obrączki zgodnego z rozmiarem pierścionka zaręczynowego, a gdy nie jest to możliwe wystarczy zmierzyć obwód palca papierową lub materiałową miarką. Dobrze jest wykonać dwa pomiary: pierwszy rano, a drugi wieczorem. Trzeba pamiętać, że w ciągu dnia, a także pod wpływem wysiłku, hormonów czy zmian temperatury palce potrafią puchnąć, dlatego obrączka nie powinna przylegać ściśle do palca. Idealnie dopasowana złota obrączka nie może być ani zbyt luźna, ani za ciasna – najlepiej, gdy przechodzi przez kość palca z lekkim oporem, a po założeniu leży swobodnie i nie uciska palca.
Z elegancką kartą podarunkową
nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.