×

Różaniec na palec

Różaniec na palec

Różaniec na rękę, pierścionek różaniec czy złoty różaniec na szyję – bez względu na formę, symbolika i znaczenie pozostają takie same. Różaniec istnieje od niepamiętnych czasów, kiedyś był głównie atrybutem osób duchownych i symbolem głębokiej wiary, a obecnie coraz częściej staje się także biżuterią. W bogatej ofercie jubilerów pojawiają się dziś przeróżne wzory różańców, umożliwiające podkreślenie swoich przekonań religijnych w subtelny sposób. Najpopularniejsza biżuteria religijna to naszyjniki stworzone na kształt klasycznego różańca, które mogą być noszone jako łańcuszek celebrytka. Oryginalną alternatywą dla naszyjnika może być między innymi różaniec na rękę w formie bransoletki ozdobionej koralikami oraz różaniec na palec jako obrączka z charakterystycznymi wypustkami imitującymi koraliki różańca.

Różaniec na przełomie wieków

Różaniec od zawsze kojarzy się z tematyką religijną, jest atrybutem osób wierzących oraz symbolem przynależności do Kościoła. Od wieków różaniec służy przede wszystkim do odmawiania modlitw, którym przypisywana jest niezwykła moc. Nazwa różańca wywodzi się od nazwy modlitwy różańcowej, która w tradycji katolickiej jest znana i kultywowana od czasów średniowiecznych i pierwszych wypraw krzyżowych.

W dawnych czasach modlili się przede wszystkim duchowni, szczególnie mnisi i zakonnicy, a potrafili to robić godzinami. Najpopularniejszymi utworami religijnymi były wówczas psalmy, których w słynnej „Księdze Psalmów” było aż 150. Dla ułatwienia rachunków podczas modlitw stosowano przeróżne metody ich liczenia, od kamieni, po supełki wiązane na sznurkach i korzystano z nich aż do czasu, gdy powstał naszyjnik różaniec. Po pewnym czasie psalmy zostały zastąpione modlitwami, z których zdecydowana większość była kierowana w stronę Chrystusa, a nieco później ich adresatem stała się również Matka Boska. Oddawana w ten sposób cześć porównywana była do obdarowywania kwiatami, a konkretniej wieńcem z róż. Te szlachetne kwiaty w chrześcijaństwie są znakiem Chrystusa i Maryi i najczęściej występowały w formie wieńca, nazywanego różańcem. Właśnie dlatego symbolem modlitw stał się używany podczas ich odmawiania różaniec. Osobą, dzięki której powstał różaniec jest prawdopodobnie Święty Dominik, któremu miała się objawić Maryja, by wspomóc modlitwą nawracanie w czasach wszechobecnej herezji. Z kolei za rozpowszechnienie się modlitwy odpowiadają przede wszystkim dominikanie oraz papież Leon XIII. Zgodnie z jego poleceniem różaniec należy odmawiać przez cały październik, który nazywany jest „miesiącem maryjnym” i poświęcony Matce Boskiej.

Różaniec - symbolika i znaczenie

W najpopularniejszej i najbardziej klasycznej formie różaniec występuje jako naszyjnik z drobnych paciorków połączonych ze sobą za pomocą łańcuszków lub drucików. Najczęściej są one wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub kamieni szlachetnych i używane do liczenia odmawianych modlitw nazywanych różańcem lub „koronką”, która stała się jedną z najpopularniejszych modlitw wśród katolików.

Ilość paciorków oraz ich umiejscowienie w klasycznym różańcu nie jest przypadkowe. Początkiem różańca jest zawsze większy lub mniejszy krzyż będący najważniejszym symbolem chrześcijaństwa. W modlitwie różańcowej krzyż oznacza przeżegnanie się i jest znakiem rozpoczęcie modlitwy. Zaraz za krzyżem znajduje się 59 koralików, z czego pierwsze trzy oznaczają Modlitwę Pańską „Ojcze Nasz…”, kolejne trzy to pozdrowienia anielskie „Zdrowaś Maryjo…” a zakończeniem jest pojedynczy paciorek, przy którym należy odmówić formułę „Chwała Ojcu…”. W dalszej części różaniec jest podzielony na pięć równych części, a każda z nich na dziesięć koralików symbolizujących pięć tajemnic różańcowych. Każda z tych pięciu części jest podzielona się na dziesięć modlitw „Zdrowaś Maryjo…” nazywanych popularnie „zdrowaśkami”, natomiast pojedyncze koraliki oddzielające każdą dziesiątkę są ponownie modlitwami „Ojcze nasz…” i „Chwała Ojcu…”. Modlitwa różańcowa dzieli się na trzy części: radosną, bolesną i chwalebną (czwarta, czyli część światła została dodana przez papieża Jana Pawła II w 2002 roku), dlatego całość obejmuje zmówienie 150 modlitw.

Popularny różaniec na szyję coraz częściej jest zastępowany alternatywnymi, często bardziej ozdobnymi formami, jak np. różaniec na palec, czy bransoletka różaniec. W takim kształcie różaniec ma nadal to samo znaczenie, ale zajmuje mniej miejsca i jest znacznie wygodniejszy do noszenia, a przy okazji może z powodzeniem pełnić funkcję biżuterii. Delikatny różaniec na rękę, subtelny pierścionek różaniec lub minimalistyczny, złoty łańcuszek różaniec zawieszany na szyję zamiast medalika z roku na rok zyskują coraz większą popularność i stają się alternatywą dla klasycznego różańca. Można je nosić jako codzienną biżuterię, mając jednocześnie cenny symbol wiary zawsze przy sobie. Różaniec na rękę oraz różaniec na palec również służą do modlitwy, ale składają się ze znacznie mniejszej ilości koralików, zazwyczaj jest ich dziesięć, dla ułatwienia liczenia.

Z elegancką kartą podarunkową

nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.

Więcej o karcie

Czajkowska.pl