×

Kolczyk do pępka

Kolczyki do pępka

Jedynym elementem biżuterii, który można umieścić w dowolnym miejscu na ciele są kolczyki Piercing jest znany od tysięcy lat jako metoda ozdabiania ciała, jednak swoją obecną nazwę zyskał dopiero w chwili pojawienia się mody na kolczyki Piercing był najbardziej popularny pod koniec XX wieku, a za jego popularyzację odpowiedzialna jest głównie popkultura.

Kolczyki–piercing jako sztuka ozdabiania ciała

W starożytności przekłuwanie ciała było sposobem na podkreślenie boskiego pochodzenia i przynależności do królewskiego rodu. W średniowieczu kolczykowanie ciała było z kolei surowo zabronione przez kościół, a na złamanie tego zakazu decydowali się głównie piraci, rabusie i przedstawiciele niższych klas społecznych. W czasach nowożytnych piercing stał się przede wszystkim modą i symbolem młodzieńczego buntu.

Współcześnie pojawienie się mody na przekłuwanie ciała, zwłaszcza kolczyk w pępku, związane jest z pewnego rodzaju rewolucją obyczajową, która miała miejsce na przełomie lat 40. i 50. XX wieku oraz była wynikiem wprowadzenie na rynek strojów kąpielowych bikini. W momencie odkrycia zakrywanych wcześniej części ciała pojawiła się chęć ich uwydatnienia. Po raz pierwszy kolczyk do pępka jako element biżuterii pojawił się podczas jednego z londyńskich pokazów mody, ozdobił wtedy ciało jednej z amerykańskich modelek kroczących po wybiegu. W niedługim czasie kolczyk w pępku stał się niezwykle popularną ozdobą wśród gwiazd popu, a pod koniec lat 80. XX wieku był już traktowany jako wyznacznik stylu, szczególnie wśród nastolatków chcących upodobnić się do swoich idoli. Szczyt popularności odważnej biżuterii przypada na przełom XX i XXI wieku, wówczas piercing był popularny wśród większości ówczesnych gwiazd estrady, a w ślad za nimi na kolczyki decydowały się rzesze młodych ludzi.

Chociaż modne przed laty kolczyki do pępka ozdobione błyszczącymi cyrkoniami już dawno mają za sobą swój czas świetności, podobnie jak noszone wraz z nimi krótkie topy odsłaniające brzuch i dopasowane spodnie biodrówki, to nadal wiele osób decyduje się na kolczyk w pępku. Obecnie kolczyk do piercingu przybiera jednak nieco bardziej minimalistyczną formę i jeśli już pojawia się na ciele, to w bardziej subtelnej odsłonie niż dawne kolczyki

Piercing: kolczyk do pępka – rodzaje i metody przekłuwania

Kolczyk do piercingu różni się nieco od klasycznego kolczyka, ze względu na swoje umiejscowienie powinien mieć przede wszystkim odpowiedni rozmiar i posiadać jak najmniej wystających elementów. Przekłucie pępka przebiega szybko i jest prawie bezbolesne, ale fragment ciała w miejscu przekłucia jest jednym z najdłużej gojących się oraz najbardziej podatnych na zakażenia, infekcje i urazy. Do całkowitego zagojenia się rany potrzeba od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, dlatego tak ważne jest, aby pierwszy kolczyk był wykonany z materiału bezpiecznego i nieuczulającego, istotne jest też dbanie o higienę w miejscu przekłucia. W momencie przebijania pępka najlepiej zdecydować się na kolczyk do piercingu ze stali chirurgicznej lub tytanu, albo kolczyk do pępka wykonany z bioflexu. Po zagojeniu się miejsca przekłucia ozdobę można z powodzeniem wymienić np. na złoty kolczyk do pępka.

Zanim kolczyk do pępka złoty stanie się ozdobą, trzeba wcześniej wybrać jego umiejscowienie i dobrać odpowiedni rodzaj ozdoby.

Istnieje kilka technik na przekłucie tej części ciała:

  • navel piercing – pionowe przekłucie górnej krawędzi pępka,
  • reverse navel piercing - pionowe przekłucie dolnej krawędzi pępka,
  • horizontal navel piercing – poziome przekłucie krawędzi pępka.

W każdej z tych opcji można zdecydować się na kolczyk w pępku w jednym z kilku możliwych wariantów:

  • banana bells – najprostszy i najpopularniejszy kształt, czyli lekko zakrzywiony kolczyk do pępka w kształcie sztangi, z obu stron ozdobiony cyrkonią lub gładką kulką,
  • spiral ring – oryginalny, dekoracyjny kolczyk do piercingu w kształcie spirali z dwustronnym, dekoracyjnym zakończeniem,
  • top dangle ring – duży, dekoracyjny kolczyk do pępka w kształcie sztangi z okazałą, wiszącą ozdobą,
  • ball captive ring – kolczyk do pępka w kształcie pierścienia z ozdobiony dekoracyjnym elementem na środku.

Z elegancką kartą podarunkową

nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.

Więcej o karcie

Czajkowska.pl