Pierścionki z kamieniem naturalnym
Pierścionki to jeden z typowych rodzajów biżuterii. Decyduje się na nie większość kobiet, a także niektórzy mężczyźni. W salonach jubilerskich znajdziesz setki różnych wzorów i rozmiarów, więc łatwo dobrać ozdobę dla siebie. W naszej ofercie znajdziesz zarówno pierścienie gładkie, jak i ozdobne pierścionki z kamieniem naturalnym jak szafir, topaz, ametysty, szmaragd, granat i wieloma innymi. Pod katalogiem dostępnych produktów znajdziesz kilka wskazówek jak wybrać pierścionek z kamieniem szlachetnym i na co warto zwrócić uwagę.
Jak wybierać pierścionek z kamieniem szlachetnym?
Kamień szlachetny to starannie wycięty i oszlifowany kawałek kryształu mineralnego. Często kamienie szlachetne są wykorzystywane do produkcji biżuterii jak naszyjniki, bransoletki, ale także pierścionki.
Pierścionki z kamieniem naturalnym można wybierać na wiele różnych sposobów. Najprościej jest dopasować go do pozostałej biżuterii tak, aby poszczególne kamienie współgrały ze sobą. Jeśli pierścionek z kamieniem szlachetnym to Twoja jedyna ozdoba możesz także dobrać go do koloru włosów lub koloru oczu. Dla przykładu pierścionki z szafirem będą doskonale pasowały do ciemnych włosów, a ich głęboka niebieska barwa doskonale podkreśli urok i czar noszącej je osoby.
Wiele osób wierzy, że kamienie noszą w sobie wyjątkową moc – duchową, leczniczą i wspomagającą. Dlatego przy wyborze biżuterii można podążać także za jej ezoteryczną stroną.
Przypisywanie kamieniom właściwości zdrowotnych to tzw. litoterapia. Zakłada ona, że kontakt ciała z określonym materiałem pomoże w walce z konkretną jednostką chorobową i pozwoli zwalczyć określone dolegliwości. Jak może pomóc Ci pierścionek z kamieniem szlachetnym?
- ametysty leczą bóle głowy, pomagają na bezsenność;
- kwarc uspokaja, ułatwia skupienie, a także wzmacnia serce oraz nerki;
- bursztyn wspiera walkę z reumatyzmem, a także pomaga likwidować bóle głowy i gardła;
- hematyt przyspiesza powrót do zdrowia po kontuzji oraz poprawia parametry krwi;
- szafir łagodzi nerwice i pomaga w radzeniu sobie z objawami depresji.
Jeszcze inną strategią jest powiązanie kamieni szlachetnych z datą urodzenia (a w konsekwencji ze znakami zodiaku). Dlatego Koziorożce powinny nosić perły, agaty, rubiny lub onyksy; Wodnikom przypisuje się opale, ametysty i safiry, a rybom kocie oczy, akwamaryn lub koral. Przyjmuje się, że pierścionek z kamieniem naturalnym dobranym do znaku zodiaku przyniesie szczęście i dobrobyt w życiu doczesnym.
Jak dobierane są kamienie w pierścionkach?
Pierścionek z kamieniem szlachetnym musi mieć odpowiednio dobrany wsad. Nie każdy minerał będzie nadawał się do wykorzystania w biżuterii. Nie ma oficjalnej definicji kamienia szlachetnego, dlatego jubiler zawsze musi ocenić dany fragment, aby zadecydować czy może go wykorzystać, aby przygotować np. pierścionek z szafirem. O przynależności do grupy kamieni szlachetnych decydują między innymi następujące cechy:
- twardość – określana według skali Mohsa, na której krańcu znajduje się diament (10/10 w skali Mohsa);
- rzadkość występowania – im minerał jest mniej popularny, tym pierścionek z kamieniem naturalnym będzie miał większą wartość;
- przezroczystość i połysk – kamień powinien być możliwie „czysty”, pozbawiony skaz, odbarwień i inkluzji; dlatego można powiedzieć, że pierścionek z szafirem może kosztować zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych choć jego skład może wydawać się identyczny;
- barwa kamienia – najwyżej oceniane są te minerały, które wyróżniają się głęboką, zdecydowaną barwą i pełnym nasyceniem. Im jest ono mniejsza, a sam kamień bledszy, tym pierścionek z kamieniem naturalnym będzie tańszy.
Warto również zwrócić uwagę, że kolekcjonerskie kamienie szlachetne często posiadają niepowtarzane cechy, niespotykane w innych kamieniach tego rodzaju. Może to być przebarwienie w określonym kształcie, wyjątkowe rozłożenie warstw lub niespotykany odcień. To wszystko ma znaczenie przy określaniu ceny biżuterii.
Rodzaje kamieni w pierścionkach
W biżuterii wykorzystuje się kilka rodzajów kamieni, które można podzielić w następujący sposób:
- kamienie naturalne są zawsze pochodzenia organicznego. Pierścionek z kamieniem naturalnym może mieć w sobie np. perłę, bursztyn lub koral. Kamienie szlachetne i półszlachetne (mniej niż 7/10 w skali Mohsa) mogą też być najpierw wydobyte ze specjalnych złóż, a następnie obrobione w celu uzyskania pożądanego efektu;
- kamienie sztuczne – wykonywane ze szkła, plastiku lub innych materiałów imitacje prawdziwych kamieni; ich skład nie ma nic wspólnego z kamieniami naturalnymi;
- kamienie syntetyczne – powstają w laboratoriach w drodze syntezy określonych związków, dlatego ich skład będzie taki sam jak w przypadku kamieni naturalnych. Pierścionek z szafirem syntetycznym będzie tańszy niż z naturalnym, ale droższy niż ze sztucznym.
Na jaką okazję kupić złoty pierścionek z szafirem?
Pierścionek z szafirem to dokonały prezent na imieniny, urodziny, rocznicę lub walentynki. Granatowy kamień wygląda pięknie w towarzystwie złotej obrączki i sprawdzi się do każdej garderowby bez względu na okazję.
Wybierając pierścionek z kamieniem szlachetnym warto zwrócić uwagę również na próbę złota. Najtańsza to zwykle 333. Tego rodzaju biżuteria sprawdzi się na co dzień, np. do pracy, ale na wyjątkowe okazje lepiej kupić coś bardziej wytwornego. Pierścionek z kamieniem naturalnym będzie znacznie ładniejszy jeśli został wykonany w próbie 585. Wyższa zawartość złota pozwala na nadanie mu głębszej barwy. Jeśli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego możesz rozejrzeć się za luksusowymi towarami i kupić pierścionek z szafirem w próbie 750.
Przekonaj się, że piękna biżuteria nie musi być bardzo droga i trudno dostępna. Z oferty salony Czajkowska możesz wybrać zarówno elegancki pierścionek z kamieniem szlachetnym, jak i stylowy pierścionek z kamieniem naturalnym. Mamy w ofercie zarówno biżuterię prostą, casualową, jak i zaprojektowaną na specjalne okazje.
Z elegancką kartą podarunkową
nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.