×

Łańcuszek z krzyżykiem

Krzyż od wieków jest kojarzony religią i traktowany jako symbol wiary chrześcijańskiej. Ten na pozór prosty i oczywisty znak ma jednak znacznie dłuższą historię i nieco głębsze znaczenie. Co symbolizuje naszyjnik z krzyżykiem, jaka jest geneza krzyża we wzornictwie jubilerskim i czy złoty łańcuszek z krzyżykiem można podarować jako prezent?

Łańcuszek z krzyżykiem: symbolika krzyża na przestrzeni wieków

Motyw krzyża funkcjonuje w kulturze od tysięcy lat i jest jednym z najstarszych oraz najprostszych symboli. Na pierwszy rzut oka każdy delikatny, złoty łańcuszek z krzyżykiem jest kojarzony z tematyką religijną i traktowany jako symbol wiary. W rzeczywistości naszyjnik z krzyżykiem wcale nie musi mieć związku z wiarą, ani nawet z żadną konkretną religią. Dla Chrześcijan krzyż od wieków jest oznaką cierpienia, odkupienia grzechów, zbawienia i przede wszystkim głębokiej wiary, a noszony na szyi łańcuszek z krzyżykiem stał się symbolem wiary w Boga i nieodłącznym elementem modlitwy. Znaczenie krzyża nie zawsze jednak było takie jak dziś, a sam znak przybierał różne kształty.

Jako biżuteria symbol krzyża po raz pierwszy pojawił się w naszej kulturze, gdy naszyjnik z krzyżem zaczęli nosić starożytni władcy i wojownicy. W starożytności, na długo przed pojawieniem się kościoła chrześcijańskiego, krzyż był między innymi symbolem życia i zdrowia. Poganie traktowali z kolei krzyż jako symbol słońca i równowagi wszechświata, Aztekowie uważali go za swój święty symbol oraz znak czterech stron świata i czterech wiatrów, dla Egipcjan i Greków był symbolem płodności, a przez Rzymian był wykorzystywany podczas ukrzyżowania skazańców. W czasach nowożytnych krzyż stał się również znakiem zwycięstwa i chwały, a także symbolem patriotyzmu i oddania ojczyźnie. Dopiero po ukrzyżowaniu Chrystusa, z oczywistych względów, krzyż stał się znakiem wiary chrześcijańskiej oraz symbolem przynależności do kościoła i z tą symboliką jest kojarzony do dziś.

Początkowo naszyjniki z krzyżem były atrybutem osób związanych z kościołem i nosili je przede wszystkim duchowni oraz przedstawiciele zakonów rycerskich np. Joannitów czy Templariuszy. Krzyż był oznaką teocentryzmu i symbolizował drogę do świętości, a noszenie go na szyi miało przypominać o obecności Boga i dawać poczucie bezpieczeństwa. Symboliczne znaczenie krzyża jest od lat wykorzystywane w jubilerstwie oraz w wielu innych dziedzinach, a biżuteria z motywem krzyża, szczególnie jako naszyjnik krzyżyk, jest chętnie noszona głównie przez osoby wierzące.

Obecnie najpopularniejszą formą, jaką przyjmuje łańcuszek z krzyżykiem, jest tzw. krzyż łaciński nawiązujący do ukrzyżowania Chrystusa, czyli dwie linie skrzyżowane ze sobą poprzecznie pod kątem prostym. Jeśli krzyżyk występuje w wersji odwróconej, to jest znakiem Świętego. Piotra, a gdy naszyjnik z krzyżykiem ma dodatkowo wizerunek Chrystusa, wtedy jest to „krucyfiks”. W każdym z tych wariantów od lat taki naszyjnik – krzyż na łańcuszku, jest charakterystycznym znakiem wiary chrześcijańskiej.

Naszyjnik krzyżyk — symboliczny prezent czy biżuteria dla każdego?

Według wierzeń ludowych naszyjnik krzyżyk noszony na szyi ma być formą talizmanu i strzec noszącą go osobę przed złem oraz chronić od wszelkich kłopotów. Istnieje jednak przesąd, że krzyża nie należy wręczać w prezencie, ponieważ nawet najpiękniejszy złoty łańcuszek z krzyżykiem może sprowadzi na obdarowaną osobę cierpienie i narazić na niepotrzebne troski. Aby naszyjnik krzyżyk nie okazał się pechowy, warto kupić go samodzielnie lub zapłacić za prezent symboliczną kwotę.

Oczywiście wiara w zabobony nijak ma się do wiary chrześcijańskiej, więc można te ostrzeżenia potraktować z przymrużeniem oka. Złoty łańcuszek z krzyżykiem będzie doskonałym pomysłem na symboliczny prezent wręczany z okazji chrztu, komunii czy bierzmowania, a naszyjnik z krzyżykiem i sercem można wykorzystać jako upominek na rocznicę lub walentynki czy urodziny. Coraz częściej motyw krzyża jest traktowany w popkulturze jako element dekoracyjny, więc łańcuszek z krzyżykiem z powodzeniem mogą nosić nawet osoby mniej religijne czy niewierzące.

Z elegancką kartą podarunkową

nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.

Więcej o karcie

Czajkowska.pl
Czajkowska.pl
x