×

Łańcuszek splot królewski

Łańcuszek splot królewski

Poszczególne ogniwa łańcuszków i naszyjników mogą być ze sobą łączone na wiele różnych sposobów. Mało który spośród nich robi jednak tak duże wrażenie jak splot królewski. W naszej ofercie znajdziesz zarówno delikatne damskie łańcuszki wykonane w tym stylu, jak i solidne męskie łańcuchy, które stanowią ozdobę same w sobie.

Na czym polega splot królewski?

Splot królewski zwany również bizantyjskim to jeden ze sposobów łączenia ze sobą ogniw biżuterii. Jest szczególnie popularny w łańcuszkach męskich, w ozdobach dla kobiet widuje się go znacznie rzadziej. Ze względu na zamkniętą budowę niekiedy nazywa się go również klatką dla ptaków.

Splot królewski sprawdzi się zarówno jako samodzielna ozdoba w przypadku grubszych ogniw, jak i jako podstawa dla zawieszek, krzyżyków i nieśmiertelników.

Łańcuszek splot królewski charakteryzuje się bardzo gęstą strukturą. Każde ogniwo przechodzi przez cztery kolejne, tworząc ścisły wzór, wyróżniający się nie tylko niespotykanym wyglądem, ale również mocną budową, odporną na zerwanie. Łańcuszek splot królewski może występować zarówno w wersji z ogniwami okrągłymi, podłużnymi, jak i kwadratowymi, ale w każdym wydaniu będzie bardziej wytrzymały niż typowe, delikatne łańcuszki damskie. Poszczególne oczka mogą różnić się między sobą grubością. Im jest większa, tym w większym stopniu łańcuszek sprawdzi się jako samodzielna ozdoba.

Jak wybierać łańcuszek splot królewski?

Łańcuszek splot królewski może być subtelną ozdobą lub historią, którą chcesz opowiedzieć. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz go nosił.

Najpopularniejszy rozmiar łańcuszka to 50-55 cm. Taka ozdoba sięga zwykle od obojczyka i może być noszona na koszuli lub pod nią. Dłuższy łańcuszek powinien być odpowiednio grubszy i z pewnością będzie przyciąał uwagę. Z kolei krótszy będzie dobrze widoczny tuż pod szyją, ale zwykle idzie to w parze z niską gramaturą.

Pamiętaj, aby nie mieszać ze sobą różnych rodzajów metali, np. złota, srebra i platyny. Jeżeli zdecydowałeś się na złoto, bądź konsekwentny. W przeciwnym razie biżuteria zamiast podkreślić wizerunek rozmyje go i sprawi, że będzie kojarzył się z chaosem i nieuporządkowaniem.

Dla kogo królewski splot będzie dobrym wyborem?

Drobny łańcuszek męski splot królewski jest idealną podstawą dla niewielkiej zawieszki lub krzyżyka. W ten sposób możesz opowiedzieć o swojej pasji, podkreślić swój światopogląd lub po prostu uzupełnić pozostałe elementy garderoby jak pasek lub zegarek. Szczególnie dużą popularnością cieszą się nieśmiertelniki, które swoje początki mają jeszcze w XIX w., kiedy były używane do oznaczania żołnierzy podczas wojny secesyjnej. Obecnie wykorzystuje się je również w cywilu, a na metalowej plakietce można wygrawerować dowolny napis.

Gruby łańcuszek męski splot królewski (8 mm i więcej) najlepiej wygląda jako samodzielna ozdoba pozbawiona dodatkowych urozmaiceń. Zwykle łańcuchy o dużej gramaturze są też dłuższe tak, aby można je było wygodnie nosić na zewnątrz.

Jak dbać o łańcuszek złoty splot królewski?

Złote łańcuszki najlepiej czyścić przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem delikatnych detergentów. Zwykle dobrze sprawdza się zwykły płyn do mycia naczyń lub mydło. W przypadku znaczących zabrudzeń, kiedy nie wystarczy przetrzeć ogniw delikatną szmatką można w celu doczyszczenia użyć szczoteczki o miękkim włosiu. Zdecydowanie należy jednak unikać twardych, sztywnych włosów, a już na pewno szczoteczek drucianych. Złoto jest pięknym, ale delikatnym metalem, który łatwo zarysować.

Dopiero kiedy tradycyjne domowe metody nie pomagają warto rozważyć zakup specjalistycznych preparatów czyszczących, które zakupisz w każdym salonie jubilerskim.

Warto również pamiętać, aby biżuterię zdejmować przed wysiłkiem fizycznym. Łańcuszek łatwo przez przypadek uszkodzić, a pot wydzielany podczas treningu może wpływać na kolor metali szlachetnych.

Kiedy nie nosisz biżuterii, przechowuj ją w odpowiedni sposób. Łańcuszki najlepiej rozłożyć tak, aby ogniwa nie plątały się ze sobą.

Łańcuszek złoty splot królewski to piękna ozdoba, która sprawdzi się na każdą okazję. Doskonale wygląda samodzielnie, ale może być też uzupełnieniem bardziej rozbudowanej stylizacji.

Z elegancką kartą podarunkową

nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.

Więcej o karcie

Czajkowska.pl