Nie zwlekaj z zakupami - 29.05 do 02.06 - nastąpi przerwa urlopowa
×

Brak wyników dla podanej wartości.

Jeśli nie możesz czegoś znaleźć, zobacz nasze bestsellery :)

ZOBACZ PRODUKTY

Spinki do krawata

Spinka do krawata jest nieco zapomnianym, ale niezwykle stylowym i praktycznym elementem męskiej garderoby i jednocześnie biżuterii. Po latach nieobecności wraca do łask, a odpowiednio dobrana potrafi nadać szyku oraz podkreślić elegancki charakter stylizacji i jest nie do zastąpienia żadną inną ozdobą. Za prekursorów noszenia spinki do krawata uznawani są Amerykanie i do dziś to właśnie wśród nich ozdoba cieszy się największa popularnością, co wcale nie oznacza, że jest całkowicie obca Europejcczykom.

Spinka do krawata – symbol klasy i elegancji

Spinki do krawata są elementem męskiej biżuterii, którego historia jest bardzo długa. Ozdoba zaczęła się pojawiać na salonach już pod koniec XIX wieku, nosili ją wtedy głównie mężczyźni z wyższych sfer. Popularność zyskała jednak dopiero w latach 20. XX wieku, była wówczas bardzo popularnym elementem męskiego stroju i bardzo szybko stała się stałym elementem stroju formalnego, a nawet wojskowego munduru. Dawniej krawaty miały nieco inną formę i znacznie większy rozmiar, dlatego spinka do krawata stanowiła obowiązkowy element garderoby. Wtedy jej zadaniem było przede wszystkim przytrzymywanie materiału i zapobieganie wysuwaniu się krawata spod okrycia wierzchniego, kwestia dekoracyjna była na drugim planie. Alternatywą dla spinki do krawata były dawniej przeróżne, łańcuszki, pinezki i szpilki, jednak wszystkie już dawno odeszły do lamusa. Z kolei spinki do krawata powracają obecnie do łask i choć są traktowane przede wszystkim jako element dekoracyjny, jednak mają również praktyczną funkcję. Spinka do krawata przytrzymuje krawat w miejscu, zapobiega jego odstawaniu np. podczas schylania się, czy w trakcie posiłku lub tańca.

Męskie spinki do krawata są prostym, ale bardzo stylowym i przy okazji praktycznym elementem eleganckiej stylizacji. Ten niewielki i pozornie niezauważalny element potrafi dodać szyku oraz podkreślić elegancki charakter formalnego lub wieczorowego stroju. Spinka do krawata to także obok zegarka czy oprawek okularów najbardziej klasyczny i popularny element męskiej biżuterii. Spinka do krawata jest wciąż mało popularna w Europie, ale już w Stanach Zjednoczonych można ją dostrzec niemal na każdym kroku. Pojawia się w rożnych odsłonach na czerwonym dywanie, noszą ją chętnie gwiazdy Hollywood, modele i celebryci. Wbrew pozorom obecność spinki do krawata wpływa na obniżenie formalności stroju, więc można z niej zrezygnować wybierając się na formalne spotkania, a zakładać na wszystkie inne okazje. Jak nosić taką ozdobę?

Spinki do krawata – co mówią o nich zasady savoire vovre?

Moda rządzi się swoimi prawami, jednak w kwestii tak eleganckiego ubioru, jakim jest garnitur warto kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej” i zachować umiar podczas doboru dodatków. Spinka do krawata może mieć przeróżne kształty, dlatego podczas jej wyboru warto zwracać uwagę na rodzaj noszonego krawata, a także zakładanej do niego koszuli. Do materiałów wzorzystych najlepiej sprawdzają się proste i minimalistyczne wzory, te bardziej ekstrawaganckie można zestawić z gładkimi tkaninami.

Spinka do krawata występuje dziś w dwóch formach – wsuwanej oraz zaciskowej, pierwsza wydaje się bardziej elegancka i jest nieco subtelniejszym dodatkiem, ale niestety nie sprawdzi się przy bardziej mięsistych lub delikatnych i podatnych na zaciągnięcia materiałach, druga z kolei jest prostsza w obsłudze i wygodniejsza podczas zakładania, ale wygląda na bardziej masywną, przez co na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie mniej stylowej.

Kształt, forma i styl spinki do krawata jest co prawda kwestią gustu, jednak najlepszym rozwiązaniem zawsze jest dopasowanie jej do reszty stroju, zarówno pod względem koloru, jak i stylu. Kolor spinki dobrze jest dobierać również do innych metalowych elementów garderoby, takich jak klamra paska, czy spinki do mankietów, aby tworzyły razem spójną i harmonijną całość. Aby ozdoba spełniała swoją rolę, należy odpowiednio dopasować jej rozmiar. Według zasad savoire vivre prawidłowo dobrana spinka do krawata nie może być krótsza niż połowa szerokości krawata, ale też nie powinna sięgać na całą jego całą szerokość, ani tym bardziej wystawać poza jego krawędź, dlatego optymalnym rozmiarem jest 3/4 szerokości krawata. Głównym zadaniem spinki do krawata jest przytrzymywanie go w jednym miejscu, więc podczas zakładania ozdoby koniecznie trzeba pamiętać, aby była wsunięta zarówno w obie części krawata, jak i brzeg koszuli. Spinka do krawata powinna być zakładana od prawej do lewej strony i ułożona w prostej linii - nie należy jej przekrzywiać ani też wsuwać zbyt mocno, by nie powstały fałdy na krawacie. Aby prezentowała się dobrze, należy ją wsunąć mniej więcej w połowie klatki piersiowej, pomiędzy trzecim a czwartym guzikiem koszuli i ułożyć tak, aby nie marszczyła materiału. Warto pamiętać, że spinka do krawata jest zbędna w przypadku garnituru z kamizelką, wtedy to ona podtrzymuje krawat. Podobnie jest w sytuacji zakładania dwurzędowej marynarki, której według etykiety nie trzeba rozpinać nawet podczas siedzenia.

 

Z elegancką kartą podarunkową

nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.

Więcej o karcie

Czajkowska.pl
Czajkowska.pl
x