×

Szkaplerz

Szkaplerz medalik

Szkaplerz – medalik o wyjątkowej mocy, nad którą mocą czuwa Matka Boża Szkaplerzna. Choć może być kojarzony z cudownym medalikiem, to nieco się od niego różni, nie tylko wyglądem, ale też znaczeniem. Medalik szkaplerzny może mieć różne kształty, ale zawsze ma szczególne znaczenie i moc, a noszony na szyi jest oznaką wiary i zapewnia opiekę Matki Boskiej. Kiedyś szkaplerz nosili głównie duchowni, władcy i królowie, a dziś może założyć go każdy z nas.

Medalik szkaplerzny kiedyś i dziś

Szkaplerz medalik jest znany od nieco ponad wieku i jest jednym z najpopularniejszych dewocjonaliów. Sama nazwa szkaplerza nawiązuje do łacińskiego słowa „scapulare” określającego ramiona oraz barki i jeszcze do niedawna dotyczyła wierzchniej części habitu. Szkaplerz był dawniej noszony przez duchownych w różnych zakonach jako oznaka przynależności do danego zakonu. Początkowo szkaplerz zakonny miał formę płóciennego fartucha, był zakładany przez głowę na habit i okrywał właśnie barki, plecy oraz piersi. Najbardziej znany jest szkaplerz karmelitański, który miał trafić w ręce zakonu pustelników z rąk samej Matki Boskiej jako znak wybawienia i obietnica ochrony.

Tradycyjny szkaplerz noszony przez zakonników szybko się brudził i niszczył, więc w pewnym momencie został zastąpiony wygodniejszą wersją złożoną z dwóch kawałków płótna zawieszonych na tasiemkach. Duchowni zakładali szkaplerz tak, by jedna jego część znajdowała się na plecach, a druga na piersiach. Na początku XX wieku za sprawą dekretu papieża Piusa X alternatywą dla szkaplerza stał się szkaplerz-medalik, noszony na szyi przez mnichów i zakonników w formie wisiorka. Warunkiem uznania medalika za zamiennik szkaplerza płóciennego było jego poświęcenie, świadome przyjęcie i nałożenie przez osobę duchowną oraz codzienne noszenie na szyi. W każdym z tych przypadków szkaplerz miał tę samą wartość duchową, a wybór pozostawał w gestii noszącej go osoby.

Szkaplerz–medalik o niezwykłej mocy

Medalik szkaplerzny to dwustronny medalik, który może mieć dowolny kształt, ale zawsze po jednej stronie jest ozdobiony wizerunkiem Pana Jezusa z Najświętszym Sercem, a po drugiej dowolnym wizerunkiem Matki Bożej. Szkaplerz medalik może być wręczony jako prezent, ale powinien trafić do osoby świadomej i znającej jego znaczenie. Osoba przyjmująca szkaplerz zobowiązuje się do życia w zgodzie z wiarą chrześcijańską. Każdy, kto nosi medalik szkaplerzny może liczyć na opiekę oraz wsparcie Matki Boskiej oraz ochronę przed śmiercią w grzechu i potępieniem, a także uwolnienie duszy z czyśćca po śmierci.

Aby szkaplerz-medalik posiadał swoje cudowne właściwości, powinien zostać poświęcony, przyjęty niewymuszenie, szczere oraz świadomie z rąk osoby duchownej, a przede wszystkim noszony godnie, z wiarą i przekonaniem o jego mocy. Medalik szkaplerzny przyjmuje się tylko raz, a w przypadku zgubienia lub zniszczenia należy samodzielnie założyć nowy bez konieczności ponownego święcenia i udziału osoby duchownej.

Mimo przypisywanych mu właściwości medalik szkaplerzny nie powinien być jednak traktowany jako amulet, lecz jako oznaka przynależności do kościoła, która  zobowiązuje do chrześcijańskiego życia, codziennej modlitwy i szerzenia czci dla Matki Bożej, bez tego medalik szkaplerz stanie się zwykłym wisiorkiem noszonym na szyi.

Z elegancką kartą podarunkową

nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.

Więcej o karcie

Czajkowska.pl